تبلیغات
پزشک ایرانی ما - پزشک خانواده شهری

پزشک ایرانی ما
فرهنگ سلامت با پزشک خانواده
نویسندگان
امکانات وب

-_ !News _-

پزشک خانواده در شهر کیست؟

پزشک عمومی است که دارای مجوز معتبر فعالیت پزشکی در مطب شهر محل سکونت خانواده است که مسئولیت دارد خدمات سلامت را در محدوده تعریف شده، دراختیار فرد، خانوداه، حمعیت و جامعه تحت پوشش خود قرار دهد

او باید برای حفظ سلامت جامعه تحت پوشش، فرد را به سایر ارائه کنندگان خدمات سلامت ( پزشکان متخصص) و سطوح بالاتر ارجاع دهد، مسئولیت پیگیری خدمات با او خواهد بود. وی موظف است برعملکرد همکاران خود در یم سلامت اعم از پرستار و ماما ، کارکنان بهداشت خانواده ، محیط حرفه ای و .. نظارت نماید.


چگونه پزشک خانواده خود را انتخاب کنیم؟

سرپرستان خانوار که تحت پوشش یکی از بیمه ها (خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، کمیته امداد) هستند، می توانند از بین پزشكان خانواده ای که در محل زندگی یا کار ایشان مستقر هستند بر اساس دستور العمل نسخه 02 حداکثر فاصله 1.5 کیلومتر تعیین شده است یکی را به عنوان پزشك خانواده خود انتخاب کند. انتخاب پزشک به صورت خانواری است به این معنی که سرپرست خانوار مسئول انتخاب پزشك خانواده هستند.


 مدارک جهت ثبت نام در طرح چیست؟

كلیه خانوارهای تحت پوشش بیمه ها براساس دفترچه معتبربیمه و شماره ملی، احراز هویت شده و در برنامه پزشک خانواده می توانند با مراجعه پزشک خانواده ثبت نام کنند.در مورد كسانی كه بیمه شده هستند اما شماره ملی ندارند(تبعه ایران نیستند) علاوه بر دفترچه بجای كد ملی از شماره گذرنامه استفاده می شود كه می توان آن را بعنوان جایگزین كد ملی برای اینگونه افراد در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در نظر گرفت.


 ...

اگر در محدوده محل زندگی ما پزشک واجد شرایط نبود چه کنیم؟

در شرایطی که در محدوده 1.5 کیلومتری محل خانوار پزشک واجد شرایط وجود نداشته باشد با نظر ستاد شهرستان می توان از محدوده مجاور پزشک را انتخاب کرد.


چه کسانی می توانند از خدمات پزشک در شهر استفاده کنند؟

کلیه کسانی که تحت پوشش یکی از بیمه ها که شامل بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، کمیته امداد باشند و در غیر اینصورت می توانند با مراجعه به ادارات بیمه خدمات درمانی تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گیرند.


آیا برای یک خانواده امکان تغییر پزشک خانواده وجود دارد؟

افراد می تواند تا دوبار در سال پزشك خانواده خود را عوض كنند. فاصله دوبار تغییر هیچ گاه نباید كمتر از سه ماه باشد . در صورت تغییر محدوده جغرافیایی محل زندگی و یا كار بیمه شده، امكان تعویض پزشك خانواده با انجام هماهنگی لازم با بیمه و ستاد شهرستان بدون هرگونه محدودیتی وجود خواهد داشت.


اگر فردی از خانواده در زمان مسافرت دچار بیماری شود به کجا مراجعه کند؟

افراد در زمان مسافرت در موارد اوراژانس مانند سایر بیماران اورژانسی بدون نیاز به رعایت نظام ارجاع به مراکز اورژانس مراجعه خواهند نمود و در موارد غیر اورژانس و در صورت ضرورت می تواند به پزشک خانواده محل سفر (در پایگاه، مرکز مجری، مرکز کشیک) مراجعه کند. در این شرایط توسط پزشک موقت نمی تواند به سطوح بالاتر ارجاع گردد (مگر ارجاع برای بستری به بخش دولتی و عمومی پس از تماس تلفنی با پزشک خانواده فرد و دریافت فرم ارجاع الکترونیک). بدیهی است در این موارد 70% هزینه های دولتی سطح یک توسط بیمه پرداخت خواهد شد.


اگر بنا به دلایلی تصمیم به تغییر محل سکونت خود داشتیم، برای انتخاب پزشک خانواده خود چه اقدامی باید انجام دهیم؟

شما می توانید دو بار در سال، با اطلاع سازمان های بیمه مربوطه (خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، کمیته امداد) پزشك خانواده خود را تغییر دهید. این تغییر از طریق بیمه به اطلاع دبیرخانه ستاد شهرستان رسیده تا تغییرات لازم در دسترسی به پرونده الکترونیک اعمال شود.فاصله ثبت نام نزد پزشك خانواده و اولین تغییر ، و فاصله ای دو تغییر نباید كمتر از سه ماه باشد. تعویض پزشك خانواده در پایان ماه قابل انجام است. (با رعایت ضوابط اعلام شده در خصوص تعویض پزشك خانواده) پزشك موظف است حداکثر طی یک هفته نسبت به اعلام انصراف فرد به سازمان بیمه مذکور و ستاد عملیاتی اقدام کند.


پزشک خانواده برای معاینه و درمان افراد در چه ساعاتی پاسخگو می باشد؟ آیا امکان سوال تلفنی از پزشک خانواده می باشد؟

ساعت كـار پزشک خانواده روزانه 8 ساعت در دو نوبت صبح و بعد از ظهر (8 تا 12 و 4 تا 8 و پنج شنبه ها فقط صبح) تعیین می شود. ساعت آغاز و پایان، برحسب مكان جغرافیایی و نیازهای منطقه و در موارد و شرائط خاص با هماهنگی ستاد مرکزی قابل تغییر خواهد بود.

 پزشک خانواده موظف است در تمام ساعت شبانه روز ( بجز ساعات 10 شب تا 7 صبح که با درخواست ستاد استانی و تأئید ستاد کشوری قابل تغییر است) با در اختیار گذاردن تلفن ثابت و همراه خود به کلیه تماس های تلفنی افراد تحت پوشش پاسخ داده و نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی لازم اقدام کند.


 اگر در ساعات نیمه شب یکی از افراد خانواده دچار بیماری شد، برای درمان به کجا مراجعه کنیم؟

چنانچه فردی در ساعت غیر اداری دچار مشکل شد می توانید به یکی از بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی طرف قرارداد مراجعه کنند.


آیا برای درمان می توان مستقیما به پزشک متخصص مراجعه کرد؟ در صورت مراجعه مستقیم به پزشک متخصص هزینه درمان چگونه خواهد بود؟

در صورت مراجعه مستقیم به متخصص و مراکز تخصصی کلیه هزینه ها اعم از ویزیت، دارو، آزمایشگاه و رادیولوژی به صورت آزاد محاسبه می شود و به عهده بیمار است.


 برای ویزیت پزشک خانواده چه مبلغی باید پرداخت کرد؟

هزینه ویزیت در مراجعه به پزشک خانواده رایگان است.


تهیه داروی تجویز شده توسط پزشک خانواده از چه داروخانه هایی امکان پذیر می باشد؟ مبلغ پرداختی برای تهیه دارو چقدر است؟

هزینه دارو در مراجعه به پزشک خانواده مربوطه رایگان است. هزینه دارو در مراجعه به پزشک متخصص و فوق تخصص مانند شرایط فعلی خواهد بود در مراجعه مستقیم به پزشک خانواده، متخصص و فوق تخصص کلیه هزینه های دارویی به عهده بیمار خواهد بود.


آیا خدمات دندانپزشکی مشمول برنامه پزشک خانواده در مناطق شهری می باشد؟

هزینه خدمات دندانپزشکی بر عهده خود بیمار خواهد بود.


هزینه ارائه خدمات تزریقات و وصل سرم در مطب پزشک خانوده چقدر است؟

هزینه تزریقات و سرم تراپی در مراجعه به پزشک خانواده رایگان است.

موضوعات مرتبط: طرح پزشک خانواده عدالت در سلامت و پاسخگویی
برچسب‌ها: پزشک خانواده
نوشته شده توسط : مهدی رهبر ( پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 ) ( 09:42 ق.ظ )
درباره وبلاگ

برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع یکی از برنامه های مهم برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در بخش بهداشت و درمان کشور است.
هدف از این وبلاگ هم این است که با دادن اطلاعات مناسب در این زمینه در راستای ارتقاء سلامت کشور کمکی کرده باشد.
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :